Jak wybrać płytki chodnikowe do ogrodu lub na podjazd?

Zanim wprowadzisz się do swojego nowego domu, powinieneś wykończyć nie tylko wnętrze, ale także teren wokół budynku. W pierwszej kolejności warto zadbać o powierzchnie utwardzone – podjazdy, tarasy, chodniki czy ścieżki w ogrodzie. Odpowiednie płytki chodnikowe sprawią, że będą estetyczne i trwałe. Jak jednak je wybrać? Zapraszamy do naszego poradnika!

Jakie powinny być idealne płytki chodnikowe?

Układając nową nawierzchnię, chcesz, aby posłużyła Ci przez wiele lat. Dlatego bezwzględnie należy wybierać płytki chodnikowe wykonane z materiałów znanych ze swej długowieczności i odporności na rozmaite czynniki zewnętrzne. Podjazdy, tarasy czy ogrodowe ścieżki są wyeksponowane zarówno na palące słońce, jak i intensywny deszcz czy mróz. Niekiedy muszą znosić też nagłe zmiany temperatur i duże obciążenia – dotyczy to przede wszystkim podjazdów do garażu. Dla większości inwestorów niezwykle ważna będzie też estetyka – wygląd chodników i innych podobnych nawierzchni powinien komponować się z architekturą zarówno budynku, jak i całego krajobrazu wokół niego. Dodatkowym atutem będzie też łatwość układania oraz wszechstronność – jeśli te same płytki chodnikowe nadadzą się zarówno do wyłożenia podjazdu, jak i ogrodowych ścieżek, unikniesz zawirowań estetycznych.

Wybierając płytki chodnikowe do położenia wokół domu i biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, zwróć uwagę na:

  • materiał, z którego je wykonano,
  • grubość materiału,
  • format (rozmiar i kształt) płyt.

Dlaczego warto postawić na płyty betonowe?

Beton to materiał kojarzący się głównie z solidnością, dlatego świetnie realizuje różne zadania. Kostka lub płyty betonowe są jednak najczęściej wybierane do przydomowych przestrzeni również ze względu na wysoką estetykę i funkcjonalność. Są bardzo uniwersalne – świetnie nadają się do utwardzania wszelkich nawierzchni wokół domu. Dostępność różnych rozmiarów, kształtów, a nawet kolorów pozwala tworzyć przeróżne aranżacje i zadowoli nawet najbardziej wybrednych inwestorów. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na duże płyty, czy drobną kostkę, możesz uzyskać zupełnie inny efekt. Na rynku nie brakuje też rozwiązań ozdobnych, które wprowadzają prawdziwie ekskluzywny element do przydomowych aranżacji.

Płyty betonowe świetnie wpisują się w nowoczesne trendy, ale mogą również idealnie komponować się z tradycyjną architekturą, tworząc ciekawe zestawienia. Są niezwykle odporne na zużycie i nawet ekstremalne warunki pogodowe, a także bardzo trwałe. Ceny tego rodzaju płytek chodnikowych nie zwalają z nóg, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę ich wieloletnią trwałość. To najlepszy wybór do każdego ogrodu, który pozwoli Ci cieszyć się komfortowo i estetycznie zaaranżowaną przestrzenią.