Kostka czy płyty brukowe? Jak wykończyć przestrzeń wokół domu?

Wykończenie ogrodu i przestrzeni wokół domu niekiedy przysparza nie mniej kłopotów niż samo wzniesienie budynku i aranżacja wnętrz. Ogrom możliwości i dostępnych rozwiązań może przytłoczyć każdego. Czym lepiej wykończyć utwardzone nawierzchnie – popularną kostką czy może coraz częściej używanymi płytami brukowymi? Przedstawiamy zalety obu rozwiązań.

Kostka brukowa – tradycja i wytrzymałość

Kostka jest bardzo chętnie wybieranym materiałem do tworzenia utwardzanych nawierzchni – także przez prywatnych inwestorów. Jej niewątpliwym atutem jest wytrzymałość. Dzięki niewielkim wymiarom znosi nawet duże obciążenia, przez co świetnie sprawdza się nawet na podjazdach i drogach dojazdowych.

Kostka jest też bardzo wszechstronna – równie dobrze nada się do wyłożenia chodnika czy ścieżki, a nawet patio lub tarasu. Można z niej tworzyć dowolne kształty i wzory, jest dostępna w różnych kolorach. Łatwo się ją układa, a gotowa nawierzchnia jest bardzo trwała. Obecnie produkowana jest najczęściej z betonu lub granitu, dlatego odznacza się doskonałymi parametrami użytkowymi. Nadal zachowuje jednak swój tradycyjny, nieco rustykalny charakter. Nawierzchnie z kostki przywodzą na myśl staromodne brukowane uliczki, przez co mają dużo wdzięku. Nie każdemu musi jednak odpowiadać taka stylistyka, dlatego wśród produktów do tworzenia utwardzonych nawierzchni znajdziesz też płyty brukowe. Czy warto wybrać je zamiast kostki?

Płyty brukowe – estetyka i funkcjonalność

Płyty brukowe wykonywane są w podobny sposób co kostka, mają jednak większe wymiary i gładką powierzchnię. Przez to nieco gorzej znoszą duże obciążenia (np. związane z ruchem kołowym), ale nadają się do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie poruszają się samochody. W porównaniu z kostką płyty brukowe wyróżniają się też:

  • nowocześniejszym, bardziej schludnym wyglądem,
  • możliwością stworzenia idealnie równej nawierzchni,
  • możliwością zastosowania elementów o różnych rozmiarach i kształtach.

Nawierzchnie z płyt brukowych w wielu przypadkach okazują się bardziej funkcjonalne niż te z kostki. Po równej nawierzchni łatwiej się chodzi – to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi, dla których każda nierówność stanowi wyzwanie lub dla kobiet, które chętnie wkładają buty na wysokim obcasie. Płyty brukowe są też idealne na taras – stąd często nazywa się je tarasowymi – ze względu na łatwość i komfort ustawienia na nich mebli. Ponadto podobnie jak kostka są łatwe w utrzymaniu i konserwacji – nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów i łatwo się je czyści. Wyróżnia je również taka sama odporność na czynniki atmosferyczne.

Co wybrać do utwardzenia nawierzchni wokół domu? Decyzja należy do Ciebie. Jeśli wybierzesz kostkę lub płyty brukowe od renomowanego producenta, na pewno nie zawiedzie Cię ich jakość.