Każda studnia – zarówno ta kanalizacyjna, jak i np. wodomierzowa powinna mieć odpowiednią pokrywę. Zabezpiecza ona otwór, wpływając na bezpieczeństwo i poprawia funkcjonalność studni. Jednocześnie powinna umożliwiać łatwy dostęp do środka w przypadku konieczności przeprowadzenia kontroli czy prac konserwacyjnych. Dowiedz się, jak wybrać pokrywę studni.
Studnia i pokrywa na studnię – budowa i właściwości
Wszelkiego rodzaju studzienki to ważne konstrukcje hydrotechniczne. Od rodzaju zastosowanej konstrukcji w znacznej mierze zależy wygoda i bezpieczeństwo jej eksploatacji, dlatego warto podejść do tej kwestii z rozwagą. Wykorzystać można do tego różnorodne materiały – od lat niezwykle popularny jest beton, jednak ostatnimi czasy stosuje się też rozwiązania z tworzyw sztucznych. Priorytetem powinna być w tym przypadku trwałość i wytrzymałość, ponieważ studnie ochraniają ważne elementy systemów wodno-kanalizacyjnych. Każda studzienka powinna być też zabezpieczona pokrywą. Pokrywa na studnię bywa wykonywana z różnych materiałów, a ich dobór zależy m.in. od miejsca zastosowania, przewidywanych obciążeń i oczekiwanej szczelności. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należy pokrywa betonowa, żeliwna i z tworzywa.
Jaką funkcję pełni pokrywa studni?
Pokrywa studni jest bardzo ważna, ponieważ realizuje kilka zadań:
- zabezpiecza właz,
- odpowiada za szczelność studni, co jest niezmiernie ważne w przypadku studzienek wodomierzowych,
- zapewnia dostęp do ukrytych w studni urządzeń lub do kanalizacji.
W zależności od umiejscowienia powinna być odpowiednio odporna. Pokrywa z tworzywa jest najmniej wytrzymała, dlatego sprawdzi się tylko w widocznych i odosobnionych miejscach. Właz betonowy będzie znacznie solidniejszy, dzięki czemu zniesie większe obciążenia. Również żeliwne pokrywy mają dużą nośność – w zależności od klasy materiału nadają się do stosowania nawet na ciągach jezdnych.
Jaka pokrywa studni jest najlepsza?
Pokrywa na studnię zawsze powinna być wybierana zgodnie z przeznaczeniem. Do najbardziej wszechstronnych należy jednak pokrywa lub właz betonowy. Tego typu elementy mogą być wykonywane w różnych rozmiarach i wariantach, dzięki czemu ich dostosowanie do konkretnego wykorzystania jest bardzo łatwe. Dostępne są m.in. pokrywy z otworami. Wszechstronność betonu sprawia, że wykonany z niego element sprawdzi się jako pokrywa szamba, studzienki kanalizacyjnej i wodomierzowej. Jeśli tylko będzie odpowiednio dobrana i zamontowana, betonowa pokrywa na pewno nie zawiedzie Twoich oczekiwań.