Obrzeża betonowe – gdzie i po co się je stosuje?

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele elementów tzw. galanterii betonowej. Nie zawsze jednak jasne są ich funkcje czy przeznaczenie. Tak bywa w przypadku obrzeży betonowych, które występują w wielu wariantach oraz rozmiarach. Dowiedz się, gdzie znajdują zastosowanie te właśnie elementy i jakie są ich najważniejsze zalety. W życiu codziennym masz bowiem z nimi często do czynienia.

Zastosowanie obrzeży betonowych

Obrzeża betonowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w kształtowaniu terenów zielonych i rekreacyjnych. Zadbany i dobrze rozplanowany ogród zwykle dzieli się na strefy różniące się typem zastosowanej nawierzchni oraz charakterem. Obrzeża służą do podkreślania i precyzyjnego wyznaczenia tych podziałów estetycznych oraz funkcjonalnych, a także ułatwiają zachowanie porządku i pielęgnację konkretnych stref. Do takich obszarów o różnym charakterze i funkcjach należą m.in. ścieżki, chodniki i inne powierzchnie utwardzone, trawniki czy rabaty. Obrzeża ogrodowe wydzielają też tereny wyłożone korą, piaskiem czy kamykami, dzięki czemu pomagają zapobiec ich niekontrolowanemu przemieszczaniu się.

Obrzeża ogrodowe mogą przyjmować różne formy i kształty, mogą być też wykonane z różnych materiałów. Przy projektowaniu terenów zielonych należy też wziąć pod uwagę ich wysokość – niekiedy lepiej sprawdzą się modele zrównane poziomem z gruntem, innym razem lepiej wybrać te znacznie wyższe. Ważna jest też estetyka. Wygląd aranżacji można kreować dzięki licznym dostępnym wzorom i rozmiarom zarówno obrzeży betonowych, jak i elementów wykonanych z innych materiałów.

Dlaczego warto postawić na obrzeża betonowe?

W ogrodzie można zastosować różne typy obrzeży, jednak to obrzeża betonowe należą do najchętniej wybieranych. Znakomicie pełnią one powierzone im funkcje, podnosząc walory estetyczne terenów zielonych. Są bardzo trwałe i odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne – niestraszny im zarówno mróz, jak i wysokie temperatury, a także znaczne ilości wody (tej opadowej lub używanej do podlewania). Nie uszkodzą ich też stosowane w ogrodzie nawozy czy też przypadkowe uderzenie narzędziem ogrodniczym. Ponadto obrzeża betonowe są:

  • wysoce estetyczne,
  • uniwersalne – ich neutralna stylistyka pasuje w zasadzie wszędzie,
  • wszechstronne – dostępne w ogromnej liczbie rozmiarów i wzorów, także tych dekoracyjnych.

Parametry obrzeży betonowych powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Sprawdzą się w każdym zastosowaniu – zarówno w przypadku małych ogródków przydomowych, jak i większych terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Na pewno nie rozczaruje Cię również ich trwałość – z powodzeniem przetrwają w niezmienionym stanie przez wiele lat.