Jak wybierać studzienki wodomierzowe i kanalizacyjne?

Wszelkie konstrukcje hydrotechniczne należą do bardzo wymagających pod kątem stosowanych przy ich budowie materiałów. Również studzienki wodomierzowe i kanalizacyjne powinny być wykonywane z najwyższą starannością i dbałością o odpowiedni dobór elementów. Ważna jest również wygoda eksploatacji oraz solidność, która przekłada się na trwałość. Dowiedz się, jak wybierać studzienki, by zachwycały parametrami użytkowymi.

Do czego służą studnie wodomierzowe i kanalizacyjne?

Nie sposób rozmawiać o właściwych parametrach studni wodomierzowych i kanalizacyjnych bez poznania ich najważniejszych funkcji oraz zastosowania. Studnie kanalizacyjne to jeden z najważniejszych elementów każdego systemu kanalizacji. Są one stosowane w systemach sanitarnych, deszczowych, drenarskich i nie tylko. Zapewniają dostęp do systemu kanalizacyjnego w celu dokonywania jego kontroli czy konserwacji. W zależności od potrzeb mogą mieć różne wymiary, pozwalające na przeprowadzenie niezbędnych prac przez człowieka lub specjalistyczne maszyny.

Studnie wodomierzowe chronią zaś wodomierze oraz inne elementy armatury na przyłączach do sieci wodociągowej. Realizują inne zadania, jednak są zbliżone w budowie do studzienek kanalizacyjnych. Instalowane są na zewnątrz budynków, przez co muszą zapewniać odpowiednie warunki dość delikatnym i niezwykle ważnym urządzeniom.

Idealne studzienki wodomierzowe nie utrudniają dokonywania odczytów stanu wodomierzy i zapobiegają przed zamarzaniem oraz uszkodzeniem aparatury.

Studzienki kanalizacyjne i wodomierzowe – pożądane parametry

Zarówno studzienka kanalizacyjna, jak i wodomierzowa pełni ważne funkcje, dlatego powinna się odznaczać przede wszystkim solidnością. Ważna jest również:

  • trwałość pozwalająca uniknąć częstej wymiany tych elementów,
  • szczelność zapewniająca instalacjom odpowiednie funkcjonowanie,
  • odporność na mróz i inne ekstremalne warunki pogodowe.

Spełniająca te warunki studzienka wodomierzowa lub kanalizacyjna może być wykonana np. z betonu – to materiał chętnie wykorzystywany do produkcji tego typu elementów.

Czy betonowa studzienka wodomierzowa lub kanalizacyjna to dobry pomysł?

Beton jest materiałem tradycyjnie wykorzystywanym do budowy studzienek. Znakomicie sprawdza się podczas montażu w gruncie, ponieważ jest odporny na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, a także na uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie najwyższej jakości betonu zapewnia studniom kanalizacyjnym i wodomierzowym wieloletnią trwałość i przystosowanie do każdych warunków. Ich produkcja jest nieskomplikowana, dlatego bez trudu można kupić produkty o dowolnych wymiarach (także wykonywane na miarę), a ich ceny są przystępne. To więc bardzo dobry wybór zarówno do zastosowań prywatnych, jak i np. przemysłowych.